facebook horní rámeček

AKTUALITY / News

08.02.2017 - NAPSALI O NÁS ...
 

Nouzovský, Horák a Mahlerova filharmonie: Prostě skvělé!

Foto autor

 

  Vivat Tango. Sólový violoncellista Petr Nouzovský a skvělý akordeonista Ladislav Horák vystoupili za doprovodu Komorního orchestru Filharmonie G. Mahlera v Gotické síni jihlavské radnice.

 

  Mám radost, že po vynikajícím adventním koncertu legendy swingu, paní Evy Pilarové, prožili posluchači v Gotické síni radnice  další nádherný koncert vynikající dvojice Horák - Nouzovský s Komorní filharmonií G. Mahlera, a to krátce i po jejím skvělém Novoročním galakoncertu.

 

  Ladislav Horák na akordeon a Petr Nouzovský na violoncello spolu koncertují od roku 2010 v České republice, na Slovensku, ve Švédsku, Dánsku a Německu.

 

  Ladislav Horák hraje na akordeon značky Borsini a bandoneon sólově i za doprovodu orchestru… Je pedagogicky činný na Pražské konzervatoři, od roku 2005 je zástupcem ředitele. Je jedním z prvních koncertních interpretů kompozic Astora Piazzolly nejen v České republice... Petr Nouzovský se každoročně představuje na 150 koncertech v České republice, Evropě, Americe i Rusku.

 

  José Bragato: Milotan. Zaznělo podmanivé tango violoncellisty, který nezastupitelně působil v celé řadě Piazzollových hudebních těles a současně byl Piazzollův přítel. Vynikal také jako skvělý aranžér - nejčastěji aranžoval pro soubor Noneto a Richarda Gallina.

 

  Astor Pizzolla: Quattro Estaciones Porteňas (Čtvero ročních období). Z nich přednesli Verano Porteňo (Léto) a Invierno Porteňo (Zima). Duo předvedlo dokonalou intonaci a Nouzovský plynulou smyčcovou techniku, která i v nejvyšších polohách a nejrychlejších pasážích zní brilantně. Horák tvoří tóny jakoby z ničeho, je slyšet perlivá chromatika a akcentované glissando, zvuk varhan a udivující virtuozita na klaviatuře.

 

  Komorní orchestr Filharmonie G. Mahlera za řízení šéfdirigenta Jiřího Jakeše s oběma sólisty přednesl Tango pour Claude skladatele Richarda Galliana, považovaného za mistra světa ve hře na akordeon. Mistrovsky provedené synkopy a glissanda s harmonickými změnami a krásné tango!

 

  Na závěr skladby Astora Piazzoly: Milonga del Angel, Ave Maria, Romanza, Oblivion a Libertango. To už nebyla jenom taneční hudba, ale klasika na nejvyšší úrovni. Pro všechny přítomné to byl mimořádný zážitek. Bouřlivý potlesk vestoje vyvolal přídavek: Milonga sin palabras. Skvělé!

Autor: Václav ČápNOVINKY
Nové termíny koncertů filharmonie více

KONTAKT
FILHARMONIE G. MAHLERA
Lesní 2946/5
586 03 Jihlava

e-mail: info@f-gm.cz

spodní banner
edited by n.e.s.p.i.